PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Insan önce Kendini Tanımalıdır!...

DurduŞahin
02-14-2009, 06:55 PM
Dünya üzerinde yaşayan binlerce canlı ve cansızdan sadece birisi olan insanın, belki de en az bildiği kendisidir. Arzdan arşa ulaşan, karıncanın kanındaki kaynamadan en büyük okyanuslardaki küçük bir balığın oynamasına kadar birçok şeye vakıf olan, kudurmuş ırmakları bile dizginleyip engin ovalardan yüce dağların doruklarına kadar tırmanabilen, ekvatordan kutuplara kadar uzanabilen insanın, kendisi hakkındaki "bilgisizliği" üzüntü ve ürküntü meydana getirmektedir.

Kaostan kozmosa, her türlü küçük veya büyük karışıklığı, karanlığı bilmeye ve anlamaya çalışan, mikro âlemden makro âleme gördüğü veya bildiği her konu hakkında fikir ileri sürme meyili ve eğilimi içerisinde olan insanın kendini unutması veya kendisi hakkında sağlıklı ve sağlam sonuçlara varamaması sonucudur ki; insanlık bunalımdan, buhrandan, kaostan kurtulamıyor bir türlü.

İlim, teknik, medeniyet büyük bir suretle ilerliyor; ticaret, ziraat, sanat alabildiğine gelişiyor, kültür ve edebiyat hamleleri ve hareketleri her tarafa yayılıyor ama acılar, ıstıraplar, dertler, yokluklar da bitmiyor. İnsan bir türlü kendine ulaşamıyor. İnsanlar, insanlar hakkında birbirini tutmaz kararlar alıyor, sonuçlara ulaşıyor.

Öyle ki Dr. Hamdi Kepekçi'nin deyimiyle, hastasına şefkatle muamele gösteren hekime de, hastasını bile bile ölüme sürükleyen hekime de insan deniyor, insan tarafından.

Âlemi anlayacak ve ilmiyle aydınlatacak kadar alim olan da, insanlığı ilk çağlara döndürecek kadar geri zekalı ve yavan akıllı olan cahiller de, toplumun değer yargılarını, hakkı, hukuku, hiyerarşiyi birbirine katanlar da ahlaksızlar, akılsızlar, alakasızlar, adamsendeciler de, insanın kendisini bir türlü tanımadığını ortaya çıkarıyor.

Artık insanlar kendilerini tanımalı ve kendileriyle ilgili güzel bir tarif bulmalılar diye düşünüyorum."İnsan nedir, ne değildir? İnsan nasıl olmalıdır?" soruları kafalardaki karışıklığı, tanıtmalardaki noksanlığı giderecek bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Eğer bu gerçekleştirilirse, insanla insancıklar birbirinden ayrılır, insanlığı yörüngesinden çıkartmaya, onu dipsiz uçurumlara atmaya çalışanların hain emelleri boşa çıkar, kötü niyetleri gerçekleşmeden yok olur gider.

Durdu ŞAHİN

Huntürkî
02-14-2009, 07:52 PM
Emeğinize sağlık
Güzel bir paylaşım

Rumeysa Erdoğan
02-14-2009, 07:58 PM
Çok seri ve akıcı bir anlatım .
Yüreğinize sağlık.

rukiye
02-14-2009, 08:01 PM
Duyarlı yüreğinize sağlık..
Allah razı olsun , okunmaya değer bir paylaşımdı
Tebrik ve teşekkür ederim
Saygılarımla...

Ozanilo
02-14-2009, 10:49 PM
Tebrik ediyorum Hoca
Harika bir yazı.
Gönlüne sağlık.
Muhabbetle.

BOZKIR
02-15-2009, 11:02 AM
Kalemine kuvvet güzel bir yazı olmuş. Kutluyorum...Evet insan kendinden başka herşeyi araştırıyor ama bilmedigi en büyük olayda kendisi sanırım.