ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM

ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM (http://www.siirkultursanat.com/index.php)
-   Kitap-Kültür (http://www.siirkultursanat.com/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Selma KOÇ’un 14.12.2008 Pazar günü imza günü var. Yüreğimdeki Sessiz Çığlıklar (Hika (http://www.siirkultursanat.com/showthread.php?t=3182)

aligunduz 12-14-2008 07:00 AM

Selma KOÇ’un 14.12.2008 Pazar günü imza günü var. Yüreğimdeki Sessiz Çığlıklar (Hika

Selma KOÇ’un 14.12.2008 Pazar günü imza günü var. Yüreğimdeki Sessiz Çığlıklar (Hikaye – Deneme) kitabını almaya ve genç yazarımıza destek olmaya davet ediyorum. Gündüz kitabevi, (Çifteler sok no 7 Doğumevi – stad arası, Cebeci Dörtyol ANKARA) saat 12.00- 15.00 arası bekliyoruz dostları.
-------------------------------
Edebiyat Dünyası 197.Tarih: 14.12.2008. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin.
Tüm Türkiye'de, Kıbrıs ve Romanya dahil, gazete bayilerinde.

EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.com

NOBEL ÖDÜLLERİ TESLİM EDİLDİ
2008 Nobel edebiyat, fizik, tıp, kimya ve ekonomi ödülleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi. Stockholm’deki törende ödüller, İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustaf tarafından sahiplerine verildi. Atomdan da küçük parçalarla ilgili yaptığı buluşlar nedeniyle 2 Japon fizikçiyle birlikte 2008 Nobel Fizik Ödülünün sahibi olan Japonya doğumlu Amerikan vatandaşı Yoiçiro Nambu törene katılamadı. Nambu’nun ödülü birlikte aldığı çalışma arkadaşları olan Japon ilim adamları Makoto Koboyoşi ile Toşhihide Maskava törende hazır bulundu.
Törende, Alman Harald zur Hausen’e “rahim ağzı kanserine yol açan İnsan Papilloma Virüsü’nü” (HPV) keşfi, Fransız Françoise Barre-Sinoussi ve Luc Montagnier’e de “AIDS’e neden olan HIV’i” keşfettikleri için Nobel Tıp Ödülü takdim edildi. “Flüoresan proteinlerle” ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülen Amerikalı ilim adamları Roger Tsien ve Martin Chalfie ile Japon ilim adamı Osamu Shimomura, 2008 Nobel Kimya Ödülü’nü teslim aldı.
2008 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Fransız yazar Jean-Marie Le Clezio da ödülünü almak üzere törende hazır bulundu. “Ekonomik aktivitenin lokasyonu ve ticaretin yapısı konusundaki analizleri” nedeniyle ödüle layık görülen Amerikalı Paul Krugman da Nobel Ekonomi Ödülü’nü aldı. 2008 Nobel Barış Ödülü, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törende, Finlandiyalı devlet adamı ve diplomat Martti Ahtisaari’ye (71) verilmişti.

SİNE-İ MİLLET SERGİSİ
Tanzimat`tan Cumhuriyet`e 1840-1950 yılları arasında Türk milletinin seçim tecrübelerini konu alan "Sine-i Millet Sergisi" ziyarete açılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen sergi, 20 Aralık Cumartesi gününden itibaren Taksim Meydanı Maksem`de izlenebilecek.
Sergi, Tanzimat`tan Cumhuriyet`e, Cumhuriyet`in ilanına ve çok partili siyasi hayata kadar Türkiye`de oluşan seçim kültürünün özellikli karelerini izleyenlerle paylaşacak. Seçim kültürünün ilk kez görsel dille anlatıldığı projeyle genç nesilde seçim, demokrasi ve cumhuriyet bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Sergi kapsamında 15 yaşından büyük ziyaretçilerin oylarıyla "Cumhuriyet`in Romancısı, Şairi, Müzik Sanatçısı, Sinema-Tiyatro Sanatçısı, Mimarı, Sporcusu, Bilim İnsanı, Ressamı, Heykel ve Seramik Sanatçısı, Hat-Ebru-Tezhip-Minyatür Sanatçısı" seçilecek. Sergi, 30 Ocak 2009 tarihine kadar gezilebilecek.

KÜLTÜR VE MEDENİYET PROJELERİ
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), hazırladığı projelerle İslam coğrafyasındaki tarihi ve kültür mirasını ayağa kaldırmayı amaçlıyor. 28 yıl önce çalışmalarına başlayan kurumun bugüne kadar 110 civarında akademik yayını okuyucuyla buluşturduğunu ifade eden IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, 'İslam Kültür Mirası Bilgi Bankası' adı altında bir proje daha hazırladıklarını aktararak, İslam dünyasındaki bütün mimari eserleri bu bilgi bankasına toplamak istediklerini ve yayımladıkları Hazreti Osman'a ait Kur'an-ı Kerim'den sonra şimdi de dünyanın değişik yerlerinde bulunan ve Hazreti Osman dönemine atfedilen bütün Kur’an Mushaflarını bir araya getirmek istediklerini belirtti. Bilindiği gibi Hz.Osman’dan sonra 6 yıl halifelik yapan Hz.Ali de bu Kur’an Mushaflarını valiliklere gönderilmesine öncülük etmişti. Bu Mushaflar, Hz. Ali gibi binlerce hafız hayatta iken, yazıldığı için, Kur’an’ın bir harfinin bile değişmeden günümüze aktarılmasında en önemli husus olarak görülüyor.

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Çocuklar, “Dünyaya nasıl geldim?” diye başlayıp, hayat ve ölüme dair büyükleri zorlayan sonsuz sorularına felsefe aracılığıyla cevap bulabilecekler. Metin Hakyeri’nin hazırladığı 10 kitaptan oluşan “Adım Adım Felsefe” dizisinin ilk iki kitabı çıktı.
2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul`da yürütülen projelerden biri olan "Geleceğe Perde Açan Gelenek: İstanbul Tiyatrolar Haritası" kapsamında, Tanzimat`tan günümüze kadar İstanbul`da faaliyet gösteren tiyatro mekanları belirlenecek.
Dil-kültür ve edebiyat dergisi Yağmur'un; yeni yazarlar ortaya çıkarmak, genç kalemleri teşvik etmek, yayın dünyasına yeni bir heyecan getirmek maksadıyla bu yıl ikincisi düzenlemiş. Hikaye yarışmasında birinciliği 'Hikâye Okuyan Kuş' adlı hikâyesi ile İbrahim Gökburun, ikinciliği 'Niyazi Amcanın Asmaları' ile İbrahim Şaşma, üçüncülüğü ise 'Komşu Var Komşu Var' ile Filiz Yıldırım aldı.
Bağımsız Eğitimciler Sendikasının (BES) yaptığı bir araştırma, Türkiye'de gençlerin düzenli kitap okumadığını ortaya koyuyor. BES'in yaptığı araştırma, Ankara'da bin 861 kişiye anket uygulanarak yapıldı. Soruları cevaplayanların çoğunluğunun erkeklerden oluştuğu anket, ağırlıklı olarak 18-24 yaş grubuna uygulandı.
Gündüz yayınevi, 500’e yakın kitap ve 12 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Gündüz yayınevi sitesinde örnek ansiklopediyi görebilirsiniz. Ayrıca antoloji kitaplarına şairler katılabilir ve Anayurt Gazetesi 4.Edebiyat ve sanat ödülü yarışmasına müracaat edebilirsiniz. www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

KİTAP DÜNYASI
1. Van Ercişli yazar Fesih Yıldız’ın “Beyaz Çile” romanı Gündüz Yayınları arasında çıkıp, kısa bir zamanda tükenerek, 2. Baskı yaptı. 320 sayfalık romana 2.cilt de ilave edildi. Gazeteci Hilmi Serdengeçti’ye göre “ Doğu’da en kısa zamanda 2.Baskı yapan ve Doğu Anadolu’nun meselelerine ışık tutan en iyi roman olarak tarihe geçmiştir.” Bu güzel tespitten sonra başka ne denebilir ki? Van Erciş’te İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü de yapan romancı Fesih Yıldız’a başarılar diliyorum. Nice Baskılara… Tel: 0505 4786611- 0535 9358344

2. Mardin’de doğdu. Aslen Balıkesirli olup, Ankara’da yaşayan Yüksel Bağışlar’ın “Kişisel Rotalama - Kişisel Gelişim kitabı Gündüz Yayınlarından 172 sayfa olarak yayınlandı. Kişisel gelişim uzmanı Yüksel Bağışlar’ın kitabı yeni limanlara yelken açmak isteyen okuyucular tarafından büyük bir alaka gördü. Kendini yenilemek ve yeni ufuklara yönelmek isteyenler için, kaynak bir kitap. Yazarın bu konudaki seminerlerinden oluşan ve büyük bir araştırma sonucu ortaya çıkan önemli bir eser. Yaratıcılık, hayal gücü ve sezgiye önem veren yazar, şair ve okurların mutlaka okuması gereken bir eser. E-posta: yuksel.bagislar@gmail.com

3. Habibe Ağaçdelen’in “Deli Rakkase” şiir kitabı Gündüz Yayınlarından yeni çıktı. 160 sayfalık şiir kitabı, farklı bir eser olarak göze çarpıyor. Kelime zenginliği, mecaz yüklü anlatımı, bazı kelimeleri bölerek iki mana yüklemesi ve yaratıcı buluşları onu farklı kılıyor. Şiirleri, sindire sindire tekrar okuduğunuzda, başka manalar ile karşı karşıya gelirsiniz. İmgeler, çarpıcı ve vurucudur. Şiirin efsuni dünyasını keşfetmek istiyorsanız, bu kitabı almalısınız. Edebiyat dünyası ondan söz edecek, buna inanıyorum. Şiire yeni bir soluk getirdi. Şiirde değişimin kapısını araladı. E-posta: habis98@hotmail.com web: http://habibeagacdelen.tr.gg

4. Ispartalı şair Dursun Yeşil’in “Rüzgarları Yarmak” şiir kitabı, ilk göz ağrısı olarak gün yüzü görmüş. Şair, kendi imkanları ile çıkardığı için, kitabı şairden isteyebilirsiniz. Isparta Eğirdir İlçe Milli Eğitimde görev yapıyor. Dursun Yeşil’in “Gönlümden Gönlüne ve Hasretim Sana” adlı iki kitabını da daha sonra tanıtacağım. 200 sayfalık dini, milli ve sosyal ağırlıklı şiirlerini “Rüzgarları Yarmak” şiir kitabında toplamış. Güçlü bir şair. Yüreğinden kopan fırtınalar, rüzgarları yarıp okurla buluşmuş. Bazen isyanları bazen hasretini rüzgarlara vermiş. Şairimize sahip çıkmaya davet ediyorum. 0536 4176884- 0506 3165998 e-posta yesil_299@hotmail.com

5. Gündüz Yayınlarından pazar günleri kitabı tanıtılacak yazar ve şairler: Kırşehirli İbrahim Alkan (Hasret ile Sevdadan Yandığımı Bilseydin - 2.Şiir kitabı), Rıza Özcan (Aşık Rızai)’nin Aşk Tütsüsü -3.Kitabı , Yusuf Bitim (Yeminli Gözlerim – Şiir) ve Yusuf Çakmak- ÖSS Türkçe. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 500’ye yakın Kitap çıkardı. 30 Kitap baskıda bulunmaktadır. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız Gündüz Kitabevi adresleri: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 - Cebeci: Çifteler Sk 7/A Doğumevi yanı Hamamönü/Ank. 0312 363 09 94 - GSM 0532 692 79 01. Tanıtımı yapılan kitapları bu adreslerden temin edebilirsiniz.

6. Sırada bekleyen diğer kitapların yazar ve şairleri : Mustafa Caymaz- Nura Açılan Kapı-şiir ,Dursun Yeşil – Gönlümden Gönlüne ve Hasretim Sana (2 şiir kitabı) ve Osman Aktaş – Ay Arsız- şiir. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ: BAHRİ ÇELİK
Anayurt gazetesi okurları ve www.antoloji.com Dünya Şairler Birliği grubunun 726 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin.
SEVDA
sevda rüzgarında uçtum ben
sevgilimin yanına sıcacık yüreğine
nazlı bakışına ok kirpiklerine
güzel güzel içten gülüşüne
gecenin sessizliğinde kulak verdim
aşk fısıltılı tatlı tatlı sözlerine
haykırdı her tarafa birden
dağa taşa ıssız ıssız çöllere
sevmenin heyecanı bürüdü o an
her yanımızı dört bir yanımızı
sevmenin bedelini özlemini
kavuşarak kucaklaşarak giderdik
hele bir elime dokunuşu vardı
sormayın dostlar pamuk misali
gülüşünden gonca güller çiçekler açtı
gecenin sonsuz karanlığında
şahit olun saman yolu yıldızları
ayrılmayalım dedi her zaman her yerde
ebedi hayat ruh-ul aleme kadar

Bahri Çelik / Konya

KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS ve kitap sergisi : 50 Krş ANSİKLOPEDİ CİLDİ 60 kuruş – 24 cilt 14 YTL.
LGS-OKS, SBS ve kitap sergisi 1 YTL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
500’e yakın kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar).
Ali GÜNDÜZ, Pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
- Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b
Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57
- Cebeci : Çifteler Sk 7/A Doğumevi yanı Hamamönü/Ank. 0312 363 09 94 - GSM 0532 692 79 01
Web : www.gunduzkitabevi.com.tr

Bütün Zaman Ayarları WEZ olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:04 PM .