ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM
Alt 02-23-2018, 12:20 PM   #1
bayram kamalı
Bilgin Üye

bayram kamalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bayram kamalı is on a distinguished road
Standart Bak Delkanlı...

BAK DELİKANLI.(Bayram KAMALI)
Bizim gönlümüzde okumuş adamın , sanatçı , adamın yeri bir başkadır. Onlara ortalama insanlara baktığımız gibi bakmayız. Onları el üstünde tutarız. Anadolu’nun asli anlayışıdır. Yazıyla düşünceyle uğraşanı el üstünde tutmak. Şimdilerde köy öğretmenliği kavramı kalamasa da eskiler belirler. Köyün,kasabanın öğretmen ve imamı köylünün gözünde daima rehberliğine başvurulan insanlardır. Onlara akıl danışılır. ‘’ Sen okumuş adamsın hele bir akıl ver ‘’ ile başlayan çok cümle kurulmuştur.
Ozanlarımıza da farklı bir gözle bakarız. Zira onlar ‘’AŞIK’’ tırlar. Bilmediklerimizi bilir , bizim hissetmediklerimizi onlar hisseder ve yaşarlar. Onların yaraları vardır. O yaradan sızan kan : söz olur, saz,içimize sızı olur bize de tercüman olur. Bilgedir onlar. Bilinçaltımızda kuvvetle muhtemel ‘’ Alimler peygamberlerin varisleridir.’’ Hakikatinin yer edişidir. O yüzden gezgin aşıklarımızın yolları gözlenir. Köy odalarında aşıkların hikayeleri saatlerce dinlenir. Sözle saz buluşur. Ne zaman geleceği belli olmayan ışıklar bilinmezliğe at sürerler.
Sözle , şiirle haşir neşir olanlar kitaplarda , dergilerde söz ustalarının resimlerini görür , o resim üzerinden olanı değil de görmek istediklerini zihinlerinde canlandırır.Çünkü şahısla aramıza sözün ve yazının gücü girmiştir. Söz ideal olandır. Sanat zaten bir abartı değil midir ? Sanatın abartısı , sanatçının cismine de sirayet eder mi ? Aklınızı gönlünüzün arkasına alırsanız hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu çerçevede size bir hatıramı anlatacağım.
Abdurrahim KARAKOÇ şiirlerinin peşine düştüğüm,şiirlerinin kanatlarına bindiğim,arkadaşlarımla okuduğum bir koca çınardı.Bir koca adamdı.
Bir gün Abdurrahim KARAKOǒun Kırşehir’e geleceğini haber aldım.Gelir misin dinler misin dediler?Nasıl gelmem O ‘’lambada titreyen alevi üşüten’’adamdı,
‘’Sen bizim köyleri görmedin ki hiç,
Yolları toz, çamur, evleri kerpiç.
O kirli kabukta, o en temiz iç;
Hele bir yakından bakılsın da gör.’’Diyen bilgemizdi.
‘’ Döndü, gözlerinde bulgur bulgur yaş
Sandım can evime döktüler ateş
Sordum: 'memleketin neresi gardaş? '
'Köy' dedi, yutkundu, eğdi başını.’’ Diyen gariban köylümüzdü.
‘’ Bedenlerde Koç Köroğlu yüreği
Debreştikçe yakın eyler ırağı
İman kalesinin bayrak direği
Bir güzel ülküdür gönül verdiğim.’’Diyen ideal ve ülkü adamımızdı.
O anlattı biz dinledik.Sohbet hiç bitmesin istedik.Ama başlayan her şeyin bittiği gibi sohbette bitti.
Bir şey sormak istiyordum ama çekiniyordum da.Zorladım kendimi ve sordum:’’Abi Salavan Dağına Sitem şiirinde geçen olaylar kurgu mu? Yoksa yaşandı mı?’’
Gözlerini bana dikti ve şöyle dedi:’’Bak delikanlı bu abiniz oturup masa başında şiir yazmamıştır.Ne yaşamışsa onu yazmış;ne yazmışsa onu yaşamıştır.’’
Eyvallah.
Rahmet olsun.
bayram kamalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil