ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM

Geri git   ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM > Genel Bölüm > Genel Gündem ve Güncel Haber

Seçenekler Stil
Alt 08-03-2009, 07:48 PM   #1
Admin
Yönetici

Admin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
KESTEL’DE GECEYE HECE YAĞDl

03.08.2009

YAZAN : EMİN ZEYBEK

sozlerinahengi@mynet.com http://www.bursahakimiyet.com.tr/Res...5bbe5935&w=200

Ağustos ayının ilk haftasının ilk gününden tüm dostlara merhaba. Bu gün köşemizde sizlere şehrimizde gerçekleşen bir şiir programından bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı kortej yürüyüşü ile başlayan 9. Kestel Kültür ve Sanat Festivalininaçılış gecesi oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Gecede Kestel halkı sanatın ve eğlencenin her çeşidiyle güzle bir program yaşadı. Açılış konuşmasını Kestel Belediye Başkanı Yener ACAR’ın yaptığı programa Devlet Bakanı ve Bursa Milletvekili Sayın Faruk ÇELİK ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep ALTEPE’nin yanı sıra milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri katıldılar. Yapılan konuşmaların ardından Mehter Takımının gösterisi izleyenleri büyüledi. Kestel aile Parkında gerçekleşen program kapsamında çeşitli sivil toplum örgütleri ve derneklerin standları da festivale ayrı bir renk kattı. Kestel ilçesi, çok renkliliğin ve değişik kültürlerin kaynaşması yönüyle Türkiye coğrafyasının küçük bir mozaiği olarak her kesime hitap edebilecek bir yerleşim yeri olarak kendini gösteriyor. Bunu festival süresince yakında hissetmek mümkün.

Konumuz şiir, yolumuz şairlerin yolu olunca festival notlarımıza son verip, köşe yazımıza ve festivalin açılış programının finalinde geceye hece yağdıran şiir etkinliği ile devam ediyoruz. Şiir etkinliğini organize eden edebiyat dünyası şiir-edebiyat sitesi geceye çok organize bir şekilde hazırlanmış. Katılacak olan şairlerin ve müzisyenlerin afişler ile günler öncesinden Kestel halkına duyurulması, sahne düzeni ve fon müziklerinin hazırlanması, özetle şiire yakışır bir program olması için elinden gelen çabayı harcayan site kurucusu ve yöneticisi Yılmaz ÇELİK, şiir-edebiyat adına yaptığı değerli çalışmalara böylece bir yenisini daha eklemiş oldu. Elbette bu çalışmaların böylesi güzel sonuçlanmasında büyük destekleri olan Kestel Kaymakamı Sayın Erhan ÖZDEMİR ve Kestel Belediye Başkanı Sayın Yener ACAR’ı da şiir severler adına tebrik ediyoruz. Daha önceki şiir programlarına katılarak kendi şiirlerini seslendiren Erhan Bey bu gecede rahatsızlığı sebebiyle yerini alamadı ancak Yener Bey programın başından sonuna kadar bizleri yalnız bırakmayarak güzel bir ev sahipliği örneği sergiledi.

Şiir programının başlangıcında Almanya’dan katılan Ozan FEDAİ KOÇ, o etkili yorumu ve sazı ile dinleyenlere güzel bir müzik ziyafeti sundu. Ardından şairler sırayla sahne aldılar. Şairlerin kendi şiirlerini yorumladıkları gecede ilk olarak mikrofonu alan program koordinatörü Yılmaz ÇELİK kitabına ismini verdiği “Türkiye Sevdası” isimli şiirini seslendirdi. Şiirinde kısa bir bölümü paylaşıyoruz :

Bir sevda düşünün
Uçsuz Bucaksız
Bir sevda düşünün
Tertemiz ve yalansız...

Bir sevda düşünün
Bayrağı kırmızı
Bir sevda düşünün
Ay ve Yıldızlı...

O sevda ki,gönüllerin tacıdır;
Yürekleri coşturan, TÜRKİYE SEVDASIDIR

Bursa şiir camiasının önemli isimlerinin başında yer alan 22. dönem Bursa Milletvekili Sayın Faruk ANBARCIOĞLU geceye renk katan isimlerden biriydi. Şiir programları ve kültür-sanat etkinliklerinin tanınan ismi Faruk Anbarcıoğlu, mütevazi duruşu ve sanatsever kişiliği ile herkesin sevgisini kazanan değerli bir şair. Bu gecede de şiir severleri yalnız bırakmayan şair, “Alır da Giderim” isimli şiirini o etkili yorumuyla seslendirerek, hüzün yüklü veda satırlarında dinleyenlerin sahneye odaklanmasını sağladı.

Baharlarım sende kalsın
Ben karakışlarımı alır da giderim.
Umutlarımı sevinçlerimi sana bırakıyorum
Ben mutsuzluklarını, hüzünlerini alır da giderim.

Akşam öncesi batan güneş
Grup ve kızıllık hep sende kalsın
Ben simsiyah karaları bağlar da giderim.

Şiir programını düzenleyen www.edebiyatdunyasi.net şiir-edebiyat sitesinin radyo programcılarından biri olan ve “Neresi Güzel 15 yaşın?” isimli şiir kitabı ile özellikle gençler arasında büyük beğeni toplayan eğitimci-şair Meral DEMİR kendine özgü üslubu ve yorumuyla “Bir Çocuk Olduğumu Sanırım” isimli şiirini yorumlayarak dinleyenleri çocukluklarının derinliklerine alıp götürdü. Sanki yaşanmamış bir çocukluğun isyanının yükseldiği dizelerde şöyle seslenmiş şair:

Belki yaşayamadıklarım için,
Bir çocuk olduğumu sanırım.
Geçmişten bugüne bir esinti olan hayallerde,
İnanılması güç bir coşkuyu yaşarım.
Belki de bu yüzden,
Zaman zaman bir çocuk olduğumu sanırım…

Programın başka bir rengi de müzikleri ile dinleyenlere keyifli dakikalar yaşatan Grup Eylül ve solistleri Türk halk müziği sanatçıları Selma CALAN ve Yeşim ALTINIŞIK’tı. Program esnasında söyledikleri türküler ve şairlere verdikleri fon müziği desteği ile geceye damgasını vuran müzik grubu gerçekten dinlemeye değerdi. Bursa müzik camiasında isminden sık sık bahsettirecek olan grup program boyunca ezgileri ile gecenin hoş sedası olarak hafızalarda yer etti.

Şiir programına misafir olan şairlerden biri de acizane bendim. “Unutamazsın” isimli şiirimi seslendirdim. Şiirin arasında Grup Eylülün saz sanatçılarından Hasan Taşçının “Bahar Gözlüm” isimli türküden bir bölüm okuması şiire ayrı bir güzellik kattı. Kendisine buradan da teşekkür ediyorum. Şiirimden bir bölümü paylaşıyorum sizlerle:

Peşinde gölge gibi hep hayalim dolaşır
Yazdığın her şiire sözcüklerim bulaşır
Uzakta olsan bile bu kalp sana ulaşır
Ne kadar uğraşsan da, beni unutamazsın.

Bir gün kaybedeceksin kalbinle savaşını
Hiç fayda etmeyecek, alıp gitmek başını
“Bu kadar Yeter” deyip silmek için yaşını
Yâd ele karışsan da, beni unutamazsın.

Gecenin bir başka renkli siması Teknik Eğitim Vakfı Bursa İl Başkanı Fahri YILDIZ ise eğitim yöneticisi kimliğinin yanı sıra sanatçı kimliğini de ortaya koydu. Askerlik yıllarında yazmış olduğu Delikanlı Sevmek isimli şiirini yorumlayan Fahri Yıldız, bir sevdanın nasıl olması gerektiğini ifade eden şiirinde bakın nasıl haykırıyor sevdasını;

Bizler diskotek gençlerinin bir gecelik
Hevesleri gibi sevmedik
Her gün ayrı kadın almadık kollarımıza
Ve bizler asla gururla oynamadık.

Gecenin bir başka radyo programcısı ise etkinliğe Orhangazi ilçesinden katılan Hayatcan ÖZTÜRK’tü. Şiir yorumlama konusundaki başarısı ile tanınan şair “Haram Olsun İstemem” isimli şiiriyle dinleyenlere şiir keyfi sundu. Hayatcan Hanım şiirinde ise şöyle seslenmiş:

Bu son sayfamda yazdım aşkı kendi elimle
Dünya verseler bile haram olsun istemem…
Ahdimin son dileği mühürlendi dilimle
Dönsem de sönen küle haram olsun istemem…

Her mevsimin içine düşen gazel olsam da
Baharlarda yazlarda hazan vurup solsam da
Kara kış boranında cemrelerde kalsam da
Sımsıcak tutan eli haram olsun istemem…

Geceye Ankara’dan katılan Ozan İlo mahlaslı İlhami ERDOĞAN bir başyapıt türündeki “Sır” isimli şiiriyle dinleyenleri büyüledi. Yirmi beş dörtlükten oluşan 11 lik hece vezinli şiirinde Sır’rın sırrını ifade eden Ozan İlo gecenin ayrı bir rengi olarak dinleyenleri sırlar dünyasına çekti sanki.

Bilinmek diledi, nûr'undan verdi
Sır'rı Sır'dan nûr'un, akmasıdır sır!
Âşık oldu, Ona.. alemler serdi
Ayın iki parça, "Şak"masıdır sır!

Eyüp'le, Yûsuf'u, nefsinde karıp
Onların ibretli hallerin görüp
Tövbe-i nasûh'la, huzura varıp;
Günâh yırtığını, dikmesidir sır!

Bursa’dan bir başka değerli şairimiz Ömer Ekinci MİCİNGİRT sahnede seslendirdiği şiirinde “Senindir” diye seslendi dinleyicilere:

Gece gündüz deniz mevsim bölgeler
Kuzey güney batı doğu senindir
Yıldız güneş rüzgâr bulut gölgeler
İnsanlığın varı yoğu senindir.

Sonsuzluğa götürecek söz söyle
Aşk zevkiyle ibret söyle az söyle
Hal diliyle sinelere yaz söyle
Altın neslin altın çağı senindir.

Şairlerimiz bu kadar değil elbet. Ancak köşemiz sınırlı. Gönül ister ki katılan tüm şairlerin şiirlerinden örneklere yer verebilelim. Ömer Ekinci MİCİNGİRT, Sinan ELDEM, Gülten TELLİOĞLU, İsmet CAN programa katılarak şiirlerini seslendiren diğer şairlerimizdi.

Bu şiir etkinliğinin gerçekleşmesinde en büyük pay sahibi olan www.edebiyatdunyasi.netşiir-edebiyat sitesinin kurucusu ve yöneticisi Yılmaz ÇELİK başta olmak üzere emeği geçen herkese şiir severler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor ve böyle güzel şiir programlarının devamını diliyoruz.

Yazımızın sonunda bir de üzücü haberimiz var. Önceki hafta Bursa şiir camiasının sevilen ismi Kul Osman Mahlaslı Osman AKTAŞ’ı kaybettiğimizi haber vermiş ve köşemizi Kul Osman’a ayırmıştık. Bir vefat haberi de bu hafta geldi. Gerek Bursa şiir camiasının gerekse şiir-edebiyat sitelerinin tanınmış ismi, hece vezinli şiirlerin usta kalemi, aynı zamanda edebiyat dünyası ve edipler kahvesi şiir sitelerinin editörlerinden Kargülü Almıla mahlaslı Sevim YAKICI hanımefendinin değerli eşi İsmet YAKICI beyefendi, tedavi gördüğü amansız hastalığın neticesinde geçtiğimiz hafta Hak’kın rahmetine kavuştu. İsmet beyefendiye Allah’tan Rahmet, kederli ailesine sabırlar ve başsağlığı diliyoruz. Mekânı Cennet olsun.

Bu haftaki birlikteliğimizin sonunda sizlere bir parça şiir keyfi sunabildiysek ne mutlu bize. Haftaya tekrar beraber olmak üzere, hoş kalın, hoşça kalın, şiir tadında kalın.

Bizlerle paylaşmak istediğiniz, yazı, şiir, deneme ne varsa paylaşmaya değer, sozlerinahengi@mynet.com adresine bekliyoruz.

http://www.bursahakimiyet.com.tr/mak....aspx?mid=3055

ALINTIDIR

Admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil