ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM

Geri git   ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM > Genel Kültür > Milli Kültür > Edebiyat

Seçenekler Stil
Alt 12-11-2007, 06:12 AM   #1
aligunduz
Üye

aligunduz is on a distinguished road
Standart Edebİyat DÜnyasi 144

Bu Pazar anayurt gazetesinde yayınlanan köşe yazısı:

EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.com

3. EDEBİYAT ÖDÜL TÖRENİ HEYECANI BAŞLADI
Anayurt Gazetesi ve Gündüz Kitabevi tarafından yapılan 3. Edebiyat ödüllerini açıklamıştık. Şiir, roman ve hikaye ödül töreni heyecanı başladı. Heyecan doğal çünkü ulusal bir gazeteden ödül almak, herkese nasip olmuyor. Tören, 6 Ocak 2008 saat 14.00’de Ankara Yenimahalle Belediyesi salonunda yapılacaktır. Tören, Başkent TV tarafından canlı yayınlanacaktır. Ödül alanların listesi www.gunduzkitabevi.com.tr sitesinde yayınlanıyor.
KAYSERİNİN İNCİSİ BERCESTE DERGİSİ
Kayseri’de yayınlanan Berceste dergisi 6 yıldır edebiyatımıza hizmet ediyor. Zengin bir kadroya sahip. Kayseri’nin usta yazar ve şairleri bir çatı altında toplanmış. Mustafa Miyasoğlu, Ü.Fehmi Sorgunlu, A. Vahap Akbaş, Abdullah Şatoğlu, Ümit Zeynep Kayabaş, Bekir Oğuzbaşaran, Sergül Vural, İbrahim Şahin ve Vedat Ali Tok gibi güçlü isimler yer almış. Nurullah Genç’le şiir üzerine sohbet ilgi çekiyor. Kapak şehitlere ayrılmış. Abone olup yaşatalım. www.bercestedergisi.com. Tel: 0352 2229560.

MÜDAFAA-İ HUKUK DERGİSİ
10 Yıldır yayınlanan Müdafaa-i Hukuk Dergisi Ankara’da faaliyet gösteriyor. Niyet güzel, amaç iyi aslında ama toplumun değerleri ile tam barışık olsalar hedeflerine ulaşabilirler. Yazılara katılıyorsunuz bazen ama ılıman düşüncelere bile tahammülleri olmadıklarını anlayınca neyi müdafaa ediyorlar diye soruyorsunuz içinizden. Biz bu ülkeyi kurtarırken, tek yürek olduk. Bu ülkede yaşayan herkesi kucaklamak gerekiyor. Evet, Türk bayrağını kabul eden herkesi kardeş bilmeliyiz.Düşüncesi, inancı ve etnik durumu için kimse yargılamamalıyız. Türkiye, bir asra yaklaşan büyük bir devlet. Korku ile değil hoşgörü ile ayakta durmalıyız. www.müdafaai-hukuk.com.tr Tel: 4322434

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Gündüz Yayınevi 306. Kitabını çıkardı. Emekli yarbay Ahmet Algüner’in Aşk Bırakmasın Yakamızı şiir kitabı, Genç şair Gökay Saluğu’nun Kırılan Hayaller şiir kitabı ve Adana Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Anmak’ın 6.Şiir kitabı Bir Sevda Öyküsü yeni çıktı. Hasan Hüseyin Anmak şiir kitabının gelirini Adana’da ocak ayında yapacağı imza günü ile Lösev’e bağışlayacaktır.
Anayurt Gazetesi ve Gündüz Kitabevi Yayınları, Ankara Kitap fuarına katılıyor. 22-30 Mart 2008 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezinde, İmza gününe katılmak isteyen Gündüz Yayınevi şair ve yazarlarının rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca Sivri Kalemler derneği işbirliği ile fuarda şiir dinletisi yapacağız. Bu arada gazetemiz, fuar için kitap eki hazırlamaktadır. İlan vermek isteyen yayınevi, şair ve yazarlara duyurmuş olalım.
Resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi 3 cilt olarak yayınlanacaktır. Yeni şair ve yazarların müracaat etmesi gerekiyor. Yabancı, eski ve yeni 5.000 şair ve yazar, bu ansiklopedide buluşuyor. Gündüz yayınevi, yeni şair ve yazarların hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Ayrıca antoloji kitaplarına da şairler katılabilir. Şair ve yazarlar, tanınmak istiyorlarsa, bu fırsatları kaçırmamak için www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girmesi yeterli. Ayrıca yayınevi aracılığı ile kitap çıkarmak isteyenler de sitedeki sözleşmeleri mutlaka okumalı.

KİTAP DÜNYASI
1. Bolu’nun genç şairi Cengiz Öyke’nin Bahar Çiçeği şiir kitabı Gündüz yayınları içinde 80 sayfa olarak çıktı. Bolu, şairine sahip çıktı. Kitabın büyük bir kısmı Bolu’da tükendi. Bolu’ya ve kitaba sponsor olan Schott Orim cam firmasına teşekkür ediyorum. Bu arada kitabın 2. Baskısının bir aya kadar çıkacağını da belirtelim. Şiirdeki tesiri içinizde hissedeceksiniz. Onun şiirlerinde sevdayı, ayrılık acısını ve hasreti bulursunuz. Dostluk üzerine yazdıkları da içinizi ürpertir. Toplum şiirlerinde ise bazı kötü niyetli kişilerin çıkarlarını bize nasıl töre diye kabul ettirdiklerini okurken, isyan edersiniz. Tel : 0533 6559165- 0374 2438121. Belki aşağıdaki mısraları okuyan sevgili, ayrılma kararından vazgeçecek. Birlikte okuyalım:
Kabrimi gösterecekler sana
İşte burada, bu senin şaheserin diyecekler
İnanmayacaksın, hayır ben suçlu değilim,
Ben yapmadım diyeceksin.
2. Konyalı şair Cengiz Özel’in Sükuta Öfke şiir kitabı Gündüz yayını içinde 128 sayfa olarak yayınlandı. Büyük bir bilgi birikimi olan şair, isyanını şiirlerine taşıdı. Subay olan şair, haksızlıklara karşı meydan okudu adeta. Şair, önsözde şunları yazmış: “Sadece anlık gözlemlerimize, duyduklarımıza veya yaşadıklarımıza ilham veren olayların başka bir pencereden yansıtılması… Dalgaların sahilde ölüme terk ettiği milyonlarca deniz yıldızını kurtarmaya çalışan çocuğun veya alevler içinde kalan ormanı ağzında bir damla su ile söndürme mücadelesinde kendi üzerine düşeni yapmaya çalışan bir bülbülün çabası gibi Sükuta Öfke…” Bu sözlerden sonra ne denebilir ki? E-posta: ozelcen@gmail.com. Güvercin şiirini okuyalım:
gökyüzüne kanat açan güvercin
mutluluğunu kanatlarına gizledi
mağrurdu
boyun eğmezdi hiçbir şeye
yükseklerden dağlar ona cüceydi
ve ömrünü bir kanatçığa zincirlediğini
bilmezdi
3. Hayatını cinasa adayan Ekrem Yalbuz’un Türkçenin Nakışı – Cinas kitabı 184 sayfa olarak Gündüz yayınları içinde çıktı. Cinas üzerine yazılmış en kapsamlı kitaplardan biri. Şiiri sevenlerin ve özellikle şairlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Çünkü cinası bilmeyen şairin bir tarafı eksiktir bence. Ekrem Yalbuz hocamız, yıllarını bu esere harcamış. Kitabın çok beğenilmesi üzerine 2.Baskısı ocak ayında çıkacak. Matbaa hatası olarak, bazı yerlerde (â) harfi çıkmamış. Bunun için okurlardan özür diliyoruz. Bilgisayarın azizliği işte, bazı yerlerde inceltme işareti olan a harfini almamış. Elbette bunu 2.Baskıda telafi edeceğiz. Tel: 0535 7832270 Halet’in cinaslı bir beytini alalım:
Sen de kendin gibi bir kâfire ol yâr da gör
Sana derdim diyemem, gel yüreğimi yar da gör
4. Diyarbakırlı şair İsa Tekin’in Dicle’ye Atılan Karanfilim Ben şiir kitabı Peri yayınları arasında 96 sayfa olarak çıkmış. Şair, bir 12 eylül darbesi mağdurlarından. Allah, darbeleri bize bir daha göstermesin. Şiirlerde o günleri tekrar yaşamış gibi olduk. Diyarbakır zindanlarında çektiği çileler, onu bu kitaptaki şiirleri yazmaya itmiş. Böyle olunca da isyan ve hasret şiirleri çoğunlukta doğal olarak. Güçlü şairimize kulak vermemek elde değil, mağdurların sesi olmuş. Ferhat Sağnıç’ın yazdığı önsözde vurucu tespitler var. E-posta: isa.tekin@mynet.com. Şairin mısralarında bir yolculuk yapalım: Vurulduk/ Bir hançer vurur…/ Bir kahpe kurşun…/ Ezilmiş halkımın neferiydim./ Mağdurumun kavgamın!/ Zulüm dizginsiz kusuyordu:/ Vurulduk…/ Kızıla bezenmişti Dicle: Yenilmiştik…
5. Gündüz Yayınlarından pazar günleri tanıtılacak kitaplar: Ahmet Algüner (Aşk Bırakmasın Yakamızı-şiir), Gökay Saluğu (Kırılan Hayaller-şiir), Hasan Hüseyin Anmak ( Bir Sevda Öyküsü –şiir), Ferhat İşlek ( Güneşli Çocuklar –şiir), Ferudun (Hanımlara İyi Bakmak Lazım Yenileri Pahalı – mizah), Kenan Aydın (Örtülü Cinayet- roman), Aynur Avcı (Külsüz Aşklar – şiir), Sadık Toraman ( Kendimi Sen de Seviyorum – şiir), Kasım Alper Özdemir ( Yenilmez Ölüme Sevdamız – şiir- 3.Baskı), Nezaket Sevli ( Doğudan Güneye – şiir), Mehmet Pektaş (Berceste – şiir), Yusuf Dağ (Bir Tarih Hazinesi- Mardin –Renkli resimlerle tanıtım), Musa Demirci (Kardeş Kanı – Roman), Mehmet Çoban (Otokritik-Dini deneme), Zülfikar Yapar Kaleli - Kitapsız Şiirler, Süheyla Güleç (Büyük Boyama), Mehdi Doğan Sayan (İpotekli Şiirlerin Şairi – şiir), Güler Birsözü ( Bir Sözüm Var – şiir), Tevfik Şahin (Haykırış – Şiir), Mehmet Akbulut ( Kuşunu Arayan Kafes – Deneme), İsmail Tunç’un 2.Şiir kitabı ( İncitme Anadoluyu) ve Ali Gündüz’ün hazırladığı Türk Şairleri Şiir Antolojisi 4.Cilt kitapları. Şair ve yazarlar, Gündüz Yayınevinde buluşuyor. Bilindiği gibi Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 3.Yılında 306.Kitabını çıkardı. 20 Kitap baskıda bulunmaktadır. Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayınız. Kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır.
6. Tanıtım için bekleyen diğer kitaplar: B.Cevahir Kul (Al Bu Şiirler Senin Olsun) ve Selim Ergin ( Gidemedim Senden Öteye- şiir) kitapları.

HAFTANIN ŞAİRİ: Züleyha Özbay Bilgiç
Anayurt gazetesi ve www.antoloji.com ‘daki Dünya Şairler Birliği grubu tarafından haftanın şairi seçildi.

SEVDAYA ÖZLEM

Yalnızlığın kederinde, hicranlı bir damlayım
Bir damla gözyaşına hasret
Yalnızlığın mevsiminde kurak bir toprağım
Hüzün dolu olsa da yağmura hasret

Yalnızlığın bahçesinde bir gazel yaprağıyım
İklim iklim esen bahar yeline hasret
Yalnızlığın mateminde bir nergisin hicranıyım
Özlemlerle dolu sevdaya hasret

Hasretim sevginin çağladığı pınarlara
Ben de o pınarlarda çağlamak istiyorum
Hasretim, mısralarımda yaşattığım sevdalara
Ben de o sevdalarda ağlamak istiyorum

Not: Şiirin bir kısmı alınmıştır.
Züleyha Özbay Bilgiç /Kütahya

KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS ve kitap sergisi : 50 Krş
LGS-OKS, ansiklopedi ve kitap sergisi 1 YTL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
306 kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar)
Ali GÜNDÜZ, pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
Anayurt Gazetesi Temsilciliği
- Demet 7.Sokak no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57
- Cebeci : Çifteler Sk 7/A Doğumevi yanı Hamamönü/Ank. 0312 363 09 94 - GSM 0532 692 79 01
- 3.Şubemiz: Zafer Çarşısı yanı Adil Han Kitapçılar Çarşısı No: 41 Kızılay/Ankara 0312 432 14 89
Web : www.gunduzkitabevi.com.tr
aligunduz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil