ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM

Geri git   ŞİİR, KÜLTÜR VE SANAT FORUM > Genel Kültür > Kitap-Kültür

Seçenekler Stil
Alt 07-05-2009, 07:16 AM   #1
aligunduz
Üye

aligunduz is on a distinguished road
Standart Ankara, Kemal Özer, Güresel İleri , Şairler, Yeni Kitaplar Ve Edebiyat Haberleri -Ede

Ankara, Kemal Özer, Güresel İleri , Şairler, Yeni Kitaplar Ve Edebiyat Haberleri -Edebiyat Dünyası 226 –
Tarih: 5.7.2009. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin.

EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.com

ŞAİRLER ANKARA’DA BULUŞUYOR
Gündüz yayınevi şairi Ahmet Akkoyun’dan aldığım bir haberi paylaşalım: www.siirkultursanat.com sitesinin Ankara toplantısı 25 Temmuz 2009 Cumartesi günü Saat:12.00-19.00 arası Ankara’da yapılacaktır. İlhami Erdoğan ve Ahmet Akkoyun önderliğindeki toplantı, Keçiören Belediyesi karşısındaki Şelale Restaurantta yapılacak. Toplantı, özel olarak hazırlanmış ses düzenli salonda, şiir saatleri ile ayrı bir ahenk alacaktır. Şairler, kendi şiirlerini kendi yorumları ile paylaşarak, geceye ayrı bir güzellik katacak. Bu arada imza günü yapacak şairler için, imza standı kurulacak. Şiir severlerle birebir temas kurulmasını sağlanarak, gönül köprüsü teşkil edilecektir. Katılım için irtibat tel: 0532 285 36 89 - 0535 778 26 04 e-mail: ozanilo@hotmail.com

ŞAİR KEMAL ÖZER VEFAT ETTİ
Şair Kemal Özer, geçirdiği kalp krizi sonucu Çarşamba günü vefat etti. Özer için İstanbul Aksaray’daki Muratpaşa Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. 74 yaşındaki Özer, İkinci Yeni akımıyla başladığı şiir serüveninde toplumcu gerçekçiliğe yönelmiş, sayısız özgün eser vermişti. 1935’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Özer, 1960 yılında 1981 yılına dek Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Ardından kitapçılık ve yayıncılık faaliyetleri sürdüren Özer, Şiir Sanatı, Yeni a, Varlık gibi dergilerde de çeşitli görevler almış, yazılar kaleme almıştı. Kemal Özer, 1999-2000 yıllarında Türkiye Yazarlar Sendikası’nın ikinci başkanlığını yapmıştı. Şair özer, şiir dışında, deneme, öykü, gezi yazısı, anı gibi diğer türlerde de eserler vermiştir.

GÜNDÜZ YAYINEVİ ATAĞA GEÇTİ
Gündüz Yayınevi 510.Kitabını çıkararak, yeniden atağa geçiyor. Sıradaki 30 kitap daha var. Gündüz Yayınevinden yeni çıkan kitaplar: Derya Kızılgöz (4.Kitabı)- Göğokyanus ve Kürecan şiir kitapları, Gülten Çelik – Bir Yudum Sevgi – Şiir, Meral Demir – Neresi Güzel 15 Yaşın?- şiir - 2.baskı, Orhan Kızlarkayası – Anılardan İz Kaldı – Şiir, Ramazan Solak – Güneşim- Şiir, Abdurrahman Yılmaz – Hasretini Özlüyorum- şiir, Süheyla Pancarcı’nın 2.Kitabı, (Sessiz Aynalar – şiir ve Ben Hiç Çocuk Olmadım – Hikaye/deneme), Ulus Gazetesi yazarı İmran Onur Tural- Gündemi Sarsan Yazılar- Deneme, Bahri Gören – Hayal Ediyorum – şiir ve Şuayip Demir – Ufkun Penceresinden Işıltılar- şiir.

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
“Edebiyatımızın Güleryüzü” adlı eseriyle edebiyatımızın mizahi haritasını ortaya koyan yazar Mehmet Nuri Yardım, şimdi de “Edebiyatımızda Hüzün” isimli kitabıyla hüzün coğrafyamızı yazdı.
*
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Programı yüksek lisans öğrencisi Alper Dutkin, Microsoft firması tarafından düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasında birinci oldu.
*
Türk Edebiyatı dergisi, temmuz sayısında “kütüphane” meselemizi mercek altına aldı. Mehmet Yetik’in 125 yaşına giren Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ni yazdığı dergide, Beşir Ayvazoğlu efsanevî hafızıkütüb İsmail Sâib Sencer’i okurların dikkatlerine sunuyor. M. Selim Gökçe, Kalkandelenli Sabri Efendi’nin yağmalanmaktan kurtardığı Yıldız Sarayı Kütüphanesi’yle IRCICA Kütüphanesini, Ahmet Şener İslâm Araştırmaları Merkezi kütüphanesini anlatıyor.
*
Bursa Şehir Tiyatrosu'nun 'Leyla ile Mecnun' Adlı Oyunu, vatandaşlara yaz akşamlarında kahkaha dolu anlar yaşatıyor.
*
Köşe yazıları, röportajları ve hikayeleriyle tanıdığımız Ahmet Tulgar’ın yeni hikaye kitabı “Birbirimize” Everest Yayınlarından çıktı.Gazete yazılarında, romanında, hikayelerinde hep hayatın içine belli bir duruştan bakmayı sürdüren Ahmet Tulgar, “Birbirimize” adlı bu hikaye kitabında bir kez daha okuru kendi açısından bakmaya çağırıyor.
*
Adanalı araştırmacı yazar, şair ve fotoğraf sanatçısı Münevver Düver, 29 Haziran pazartesi günü Aydın'da fotoğraf sergisi açtı, kitap tanıtımı ve imza gününe katıldı. Gündüz yayınevi şair ve yazarı Münevver Düver ‘in 04.07.2009 tarihine kadar devam eden sergi ve imza günü, büyük alaka gördü.
*
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Büyük Ankara Festivalinde” sanatçılar başkentlilere konser verirken, çeşitli kurum ve kuruluşların açacağı stantlarda Ankaralılar hesaplı alışveriş imkanını bulacak.
*
Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora beratı verilen Yaşar Kemal, törende yazar Sait Faik’le birlikte kültürlerin yok edilmesine karşı bir edebiyat oluşturmaya karar verdiklerini anlattı. Yaşar Kemal, “Türkiye’de diller yasak edildi, hem de 80 yıl. Ama bunu yaparken kültürlerinin ellerinden gittiğini hiç anlamıyorlar” dedi.
*
Gündüz Kitabevi her eve, bir kütüphane ve ansiklopedi kampanyası açtı. Ansiklopedi cildi 60 kuruş, kitap sergisi 50 kuruş. Gündüz Yayınevi, 510’a yakın kitap ve 13 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Ayrıca antoloji kitaplarına, şairler katılabilir. www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

KİTAP DÜNYASI
1. Artvinli olup Rize’de yaşayan şair Bahri Gören’in “ Hayal Ediyorum” şiir kitabı Gündüz Yayınları arasında mayıs ayında 80 sayfa olarak çıktı. Bahri Gören, usta ve güçlü bir şair. Gelecek için büyük ümitler vaat ediyor. Şiirlerinde hayatın acımasız izleri yansıyor. Sade ve vurgulu bir anlatımı var. Kendinizden çok şey bulabilirsiniz. İnternet sitelerinin sevilen bir şairi oldu. Başarılarına, Anayurt Gazetesi okurları ve Dünya Şairler Birliği tarafından “Haftanın Şairi “ seçilmesi de eklendi. Edebiyata iz bırakacağına inandığımız Bahri Gören’in imzalı bir kitabını alarak, destek olmanızı bekliyorum. Kitabın geç çıkması nedeni ile şairimizi üzdük, bu uzun edebiyat yolculuğunda bu hatamızı telafi edeceğiz. Malum kriz nedeniyle zor günler geçiriyoruz. bahrigoren@hotmail.com CEP TEL : 0543 2699866

2. Kırıkkaleli şair Şuayip Demir’in “Ufkun Penceresinden Işıltılar” şiir kitabı Gündüz Yayınları arasında Haziran ayında 128 sayfa olarak çıktı. Dostları tarafından, kendisine “Bozkırın Şairi “adı verilen Şuayip Demir, Anadolu’nun sesi olmasından dolayı, bu adı hak etmiştir. Onun şiirlerinde bozkır insanın iç dünyasını bulursunuz. Sevdasında, hasretinde, isyanında, sevgisinde hatta milli şiirlerinde bile Anadolu insanının haykırışı yer alır. Duygularını, Anadolu insanı gibi samimi ve yürekten yansıtmıştır. Bozkırın şairine sahip çıkmaya ve imzalı bir kitabını almaya davet ediyorum. Bozkırlardan topladığı kır çiçekleri ile bezenmiş ve yürekten yazılmış bu nefis şiirleri seveceksiniz. E-mail: suayip_demir_71@hotmail.com Tel: 0506 389 72 42-0533 715 83 91

3. Gündüz Yayınevi, şubelerini kapatarak, küçülmeye gitti. Bunun için kitap yayınlamalarında gecikmeler oldu. Şair ve yazarlardan özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Bu krizde ayakta durmak çok zor gerçekten. Desteğinize ve duanıza ihtiyacımız var. İnşallah tekrar atağa geçiyoruz. Haftaya yeni kitapları alacağız. Yeni çıkan 10 kitabımızı tanıtmıştık. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 510’a yakın Kitap çıkardı. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız adres: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 GSM 0532 6927901.
4. Gündüz Yayınevinden yeni çıkan kitaplar: Derya Kızılgöz (4.Kitabı)- Göğokyanus ve Kürecan şiir kitapları. Gülten Çelik – Bir Yudum Sevgi – Şiir, Meral Demir – Neresi Güzel 15 Yaşın?- şiir 2.baskı, Orhan Kızlarkayası – Anılardan İz Kaldı – Şiir, Ramazan Solak – Güneşim- Şiir.
5. Sırada bekleyen diğer kitaplar: Fatma Çetin Kabadayı – Hoşça kal Anne - roman, Mehmet Emin Türkoğlu (Asıl adı Mehmet Atalay) – Şehit Andı - şiir. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ: Gürsel İleri
Anayurt gazetesi okurları, www.varanhaber.com, www.edebiyatdunyasi.net ve Dünya Şairler Birliği grubunun 830 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin. Kısaca şairi tanıyalım: 26 Haziran 1969 Lüleburgaz (Kırklareli) doğumlu. Lise mezunu. Serbest çalışıyor. Eşinden iki yıl önce ayrıldı. 9 yaşında bir oğlu ile yaşıyor. Şiir, hayatının vazgeçilmez bir parçası. Şiire, dostluğa ve sevgiye gönül veren tüm yüreklere dost olmak istiyor.

ADINI YAZDIM

Adını yazdım şiirlerime
Güzel yüzünü süs yaptım düşlerime
Adını yazdım kalbime
Adını yazdım kaderime

Meçhul yol şu gittiğimiz
Meçhul şu yarınlar
Kaybetmekte var ya seni
Özleyip sevgini
Ömür boyu yaşatmak hasretini

Kolay değil bu sevdiğim
Adını yazdım kaderime
Adını yazdım kalbime
Adını yazdım şarkılarıma
Adını yazdım umutlarıma...

Gürsel İleri / Kırklareli

KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS, SBS, İlköğretim yardımcı kitapları ve kitap sergisi : 50 Krş
ANSİKLOPEDİ CİLDİ 60 kuruş – 10 cilt 6 TL
kitap sergisi 1 TL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
Sitemizdeki sözleşmeyi inceleyin.
510’a yakın kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar).
Ali GÜNDÜZ, Pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
Demetevler, Vatan cad. 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b
Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57- GSM 0532 692 79 01
Web : www.gunduzkitabevi.com.tr
aligunduz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2009, 11:09 AM   #2
aligunduz
Üye

aligunduz is on a distinguished road

tüm dostları bekliyoruz
aligunduz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler